پیکرتراشی با لیپوماتیک  

جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک کانتور و تناسب بدن شما را با برداشتن چربی اضافه از قسمت های متفاوت بدن بهبود می ­بخشد. همچنین باعث باریک شدن بدن و فرم دهی به بدن می­شود که در نهایت این روش باعث می شود تا فرد تصور بهتری از خود داشته باشد. پیکرتراشی با لیپوماتیک جایگزین کاهش وزن نیست، اما توسط جراحان پلاستیک در کلینیک زیبایی سعادت آباد انجام می شود. اگر قصد دارید بدنی صاف تر  و اصلاح­ شده­ تری داشته باشد این روش می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.  افرادی که برخی از نواحی بدن شان پر چرب است و با کاهش وزن و ورزش این چربی ها از بین نمی رود، می توانند کاندید مناسبی برای جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک باشند.

آیا من باید جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک انجام دهم؟

نواحی که معمولاً با جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک درمان می­شوند شامل موارد زیر هستند:

 • چانه
 • گردن
 • لگن ها
 • شکم
 • قسمت داخلی و خارجی ران ها
 • زانوها
 • ساق ها
 • باسن
 • بازو

این جراحی همچنین برای درمان  بزرگی پستان در مردان  یا بزرگ سازی سینه­ مرد مورد استفاده قرار می گیرد.

چه افرادی کاندید مناسب جراحی پیکر تراشی با لیپوماتیک است؟

بهترین کاندید برای این انجام این جراحی فردی است که وزن معمول یا اندکی بیشتر از حد معمول داشته باشد و  در سلامتی کامل به سر ببرد. همچنین نواحی می توانند تحت درمان این روش قرار بگیرند که چربی شان با کمک رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی از بین نمی رود. همچنین جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک درمان موثری برای بیماران با سلولیت (پوست تو رفته که معمولاً روی ران ها، لگن ها و باسن ظاهر می­شود) یا پوست افتاده و شل نیست.

چطور آماده­ جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک شویم؟

جراحان پلاستیک درکلینیک زیبایی سعادت آباد به شما کمک می ­کنند تا برای جراحی آماده شوید. آنها به شما نظر اجمالی در مورد جراحی را می ­دهند و شما را مطلع می ­کنند که چه کار کنید تا از موفقیت آن مطمئن شوید. این بستگی به درک کامل شما از این جراحی دارد و شامل مکالمه ه­ای رو راست و صادقانه با جراح پلاستیک تان در طول مشاوره است.

بهتر است از پزشک خود بپرسید:

 • ریکاوری شما چگونه خواهد بود و چقدر طول می­کشد
 • چه آمادگی هایی می­ توانید برای جراحی خود داشته باشید
 • نتایجی که می­توانید انتظار داشته باشید

جراح همه­ این مسائل را در طول مشاوره­ جراحی مورد خطاب قرار می­دهد. هر بیمار دارای شرایط بدنی منحصر به فردی است که باید طبق آن شرایط و بررسی های لازم، نتیجه گیری نهایی بین بیمار و جراح گرفته شود. 

جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک چگونه انجام می­شود؟

 

تکنیک های زیادی در مورد این جراحی در حال حاضر در کلینیک سعادت آباد صورت می گیرد که همه تکنیک ها از اصول جراحی توسعه یافته در طول سال های زیادی نشات می­ گیرند. در بیشتر موارد، اولین کاری که جراح انجام می­ دهد، تزریق محلولی خاص، به نقطه­ در حال درمان است. یکی از مهم ترین پیشرفت ها در زمینه سلامت پیکرتراشی با لیپوماتیک، معرفی مایع بی حس کننده ای به نام تامی سنت بود. استفاده از این مایع ترکیبی از سال 1987 میلادی انقلابی در نحوه ساکشن و کنترل عوارض قبلی و همچنین بهبود نتایج بعد از عمل بود. مایع تامی سِنت مخلوطی از سرم نمکی یا سرم رینگر به علاوه ماده بی حس کننده به علاوه ماده تنگ کننده رگ و گاهی چند ماده دیگر  است. این محلول همچنین باعث بی­ حسی محلی شده که موقتاً درد را در طول جراحی پلاستیک و بعد از آن کم می­ کند. برداشتن چربی با استفاده از لوله یا میل ه­ای باریک که به وسیله­ ی مکنده وصل می­شود، انجام می­گیرد. بعد از این که مایع تزریق شد، جراح یک برش کوچک در پوست شما ایجاد می کند. یک میله­ فلزی باریکی به نام کانولا (لوله مانند) وارد محل برش جای که چربی وجود دارد، می شود. کانولا به یک تلمبه­ مکش است که با کنترل کانولا به عقب و جلو در چربی، جراح می­تواند سلول های چربی را بردارد. معمولاً برش با چند بخیه بسته می­ شود. از آنجایی که وقتی پیکرتراشی با لیپوماتیک انجام می­ شود هیچ پوستی برداشته نمی­شود، جراح به انقباض پوست یا ارتجاع متکی است تا شکلش را حفظ کند.

مراقبت ها و ملاحظات پس از درمان که باید به بیمار توضیح داده شوند.

رژیم غذایی توسط متخصصین ما

اگر تخلیه چربی با بی‌حس کننده موضعی انجام شده است، بیمار می‌تواند فوراً به رژیم غذایی معمول خود بازگردد. به مقدار کافی آب، آب میوه یا نوشیدنی‌های غیر الکلی برای جلوگیری از اتلاف آب بدن بنوشد. از خوردن نوشیدنی‌های الکلی، به مدت 48 ساعت قبل و بعد از جراحی اجتناب شود.

فعالیت فیزیکی

استراحت مطلق برای چند ساعت اول بعد از جراحی پیشنهاد می‌شود. تا 18 ساعت رانندگی نکند. در روز یا عصر تخلیه چربی، پیاده روی کوتاهی اگر تمایل داشته باشد می‌تواند انجام دهد. در صورت شلی اولیه زیاد پوست در ناحیه شکم تا 3 الی 5 روز بیمار را از نشستن 90 درجه باید منع کرد زیرا پوست شل شده چین خورده و مایعات در بین سپتوم‌های آن محبوس شده و به همراه سرومای تشکیل شده سبب سفتی پوست زیر شکم می‌شود. این مشکلی است که خیلی از پزشکان پس از تخلیه چربی با آن مواجه می‌شوند و دنبال راه حلی برای آن می‌گردند. برای جلوگیری از این امر به بیمار توصیه می‌شود که در این مدت بیشتر دراز کشیده، راه برود یا برای نشستن لم دهد.

روز بعد از تخلیه چربی با لیپوماتیک بیمار می‌تواند خود را درگیر فعالیت‌ های فیزیکی روزانه خود کند. همچنین می‌تواند 2 تا 4 روز پس از درمان به ورزش یا فعالیت فیزیکی خود بازگردد. پیشنهاد می‌شود که با 25 درصد از شدت ورزش نرمال خود آغاز کند و سپس فعالیت روزانه ورزشی را با حوصله افزایش دهد. هرچه تحرک بیمار در روزهای اول بیشتر باشد تخلیه مایعات بهتر صورت می‌گیرد.

پوشیدن گن‌های ویژه تخلیه چربی

برای ترغیب درناژ مایعات از محل‌های برش و جلوگیری از تورم پس از تخلیه چربی می‌بایست گن‌های ویژه‌ای را که قبلا هم در این فصل به آنها اشاره شده متناسب با سایز بیمار تجویز نمود تا بلافاصله پس از پانسمان شده بر تن وی پوشیده شود. با آغاز روز بعد از جراحی بیمار می‌تواند گن را فقط روزانه برای رفتن به حمام بیرون آورده، گن را شسته و پس از خشک شدن مجدداً بپوشد و پوشیدن مداوم گن را باید تا 24 ساعت بعد از اینکه درناژ مایعات کاملاً متوقف شد، ادامه دهد. پوشیدن گن پس از درمان با لیپوماتیک فقط به مدت 7 تا 10 روز توصیه می‌گردد و پس از آن اجازه داه می‌شود تا پوست فشرده نشده و به طور عرضی شروع به کشیده شدن نماید.

ضعف و سرگیجه

بیماران ممکن است احساس سرگیجه مختصری را در صبح روز بعد از تخلیه چربی، تجربه نمایند که معمولاً به هنگام درآوردن لباس ها و یا تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده رخ می‌دهد. در این حالت بیمار باید سریعاً در حالت نشسته یا درازکش قرار بگیرد.

غش کردن (از حال رفتن) با دیدن خون

بعضی از افراد با دیدن خون از حال می‌روند. چنین افرادی باید هنگام تعویض پانسمان‌های خونی شده و لباسهایشان پیش‌بینی این مشکل را کرده و مراقب باشند.

از حال رفتن بعد از ادرار کردن

صبح بعد از زایمان، خانم باردار اگر سریعاً بعد از ادرار کردن بایستد، با خطر از حال رفتن مواجه است که به آن سنکوپ بعد از ادرار کردن می‌گویند. موقعیت مشابه صبح بعد از تخلیه چربی می‌تواند اتفاق بیفتد. بیماری که تخلیه چربی انجام داده است باید بعد از ادرار کردن در 24 ساعت اول پس از عمل به آرامی بایستد. به منظور اجتناب از آسیب دیدگی جدی ناشی از افتادن، اگر سرگیجه اتفاق افتاد، بیمار باید نشسته یا فوراً روی زمین دراز بکشد. پیشنهاد می‌شود که بیماران در حمام یا دستشویی را قفل نکنند تا هنگام لزوم به آنها کمک شود.

مدیریت درناژ بعد از عمل

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی‌حسی را از محل‌های برش در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد. در کل، هرچه درناژ و تخلیه مایعات بیشتر باشد، کبودی و تورم کمتری رخ می‌دهد. در 24 تا 48 ساعت اول توصیه می‌شود علاوه بر پانسمان از پدهای بسیار جاذب بر روی نواحی درمان شده و زیر گن استفاده شود. بعد از اینکه بیشتر درناژ متوقف شد، بیماران نیاز به قرار دادن پدهای جاذب بر روی برش‌هایی دارند که مایع از آنها تخلیه می‌شود.

مراقبت از زخم و حمام کردن

بیمار باید بریدگی‌ها را تمیز نگه دارد. پس از 48 ساعت اول یک یا دوبار در روز حمام کردن توصیه می‌شود پس از شستن دستها ابتدا باید پوست محل تخلیه چربی را مقداری ماساژ داده تا به درناژ کمک شود سپس بریدگی‌ها را به آرامی‌ با آب و صابون شسته و بعد با حوله تمیزی خشک کرد. محل برش را دوباره پانسمان کرده و از پدهای جاذب جدید استفاده شود. هنگامی که به مدت 24 ساعت از محل برش مایعی تخلیه نشود، دیگر نیازی به پانسمان کردن و استفاده از پد نیست.

تجویز آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک‌هایی برای پوشش باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی به مدت یک هفته تجویز می‌شود. به بیمار توصیه می‌شود که اگر نشانه‌ای از عفونت مانند تب، ترشحات بودار یا قرمزی کانونی، تورم یا درد در ناحیه درمان شده دید، با پزشک تماس بگیرد.

نبایدها

نباید از آیس‌پک یا پدهای گرمایی برای پوست ناحیه درمان شده استفاده شود. نیازی به استفاده از محلول‌های ضد عفونی کننده یددار مثل بتادین بر روی محل‌های برش نیست زیرا مکان‌های بریدگی بدون این محلول‌ها سریع‌تر و بهتر بهبود می‌یابند. در آب حمام، جکوزی، استخر یا دریا حداقل تا 7 روز بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت نباید شنا کرد.

حالت تهوع

تهوع و استفراغ از جمله عوارض  پیکرتراشی با لیپوماتیک جانبی هستند که ممکن است پس از تخلیه چربی رخ دهند. تهوع می‌تواند با آنتی بیوتیک‌ها، لورازپام یا بی‌حس کننده‌های موضعی ایجاد شود.

بی‌نظمی‌های قاعدگی

بی‌نظمی‌های قاعدگی ممکن است برای یک ماه یا بیشتر بعد از تخلیه چربی اتفاق افتد. تاخیر یا تسریع قاعدگی ماهانه عارضه جانبی هر عملی می‌تواند باشد.

بالا فتن دما

بالا رفتن دما در طول 48 ساعت اول پس از عمل نتیجه طبیعی واکنش بدن به ترومای ناشی از تخلیه چربی است.

تورم و التهاب

تورم، التهاب و زخم شدن از عوارض  پیکرتراشی با لیپوماتیک شایع تخلیه چربی هستند. برای کاهش ورم و التهاب می‌توان دو عدد تیلنول هر 4 ساعت تجویز نمود. احساس ناراحتی و زخم زیر پوست تا روز دوم بعد از تخلیه چربی ممکن است بیشتر شود و سپس روزانه بهبود می‌یابد.

اجتناب از مصرف آسپرین و ایبوپروفن

به مدت 3 روز بعد از تخلیه چربی، استفاده از آسپرین، ایبوپروفن یا NSAIDS (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) مانند بومزین، آناسین یا نوپرین ممنوع است. NSAIDS می‌تواند خونریزی‌ها را با آسیب به ساختار پلاکت‌ها افزایش دهد. همچنین پاسخ ایمنی به عفونت را با آسیب به ساختار گلبول‌های سفید خون پایین می‌آورند.

کبود شدگی

کبود شدگی به دنبال تخلیه چربی با لیپوماتیک کمتر از سایر روش‌های تخلیه چربی است. اگرچه، هرچه حجم چربی تخلیه شده بیشتر باشد، ریسک کبود شدگی، بیشتر خواهد بود. احتمال و میزان کبودی از فردی به فرد دیگر متغیر است.

درد و تورم

درد و تورم به دلیل واکنش التهابی به ترومای ناشی از تخلیه چربی ممکن است اتفاق افتد و 5 تا 10 روز بعد از درمان افزایش یابد. هرچه روش انجام درمان کم تهاجمی‌تر باشد درد و تورم پس از آن بیشتر خواهد بود.

خارش

خارش نواحی درمان شده، چند روز بعد از تخلیه چربی ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند عادی بهبود اتفاق افتد. برای بهبود این حالت، می‌توان از تجویز داروهای ضد خارش استفاده کرد.

چه نتایجی می­توانم انتظار داشته باشم؟

در طول پیکرتراشی با لیپوماتیک، سلول های چربی برای همیشه برداشته می­ شوند. بنابراین اگر شما بعد از جراحی وزنتان زیاد شود روی ناحیه­ای که درمان کرده ­اید این اتفاق بروز نخواهد کرد. هرچند درک این موضوع مهم است که پیکرتراشی با لیپوماتیک جلوی چاق شدن شما را نمی­ گیرد. برای حفظ شکل و وزن جدیدتان، باید از برنامه ­غذایی متناسب و ورزش مناسب پیروی کنید.

 عوارض پیکرتراشی با لیپوماتیک چیست؟

همه­ جراحی ها ممکن است با خطر همراه باشند. پیکرتراشی با لیپوماتیک سابقه­ امنیت خوبی دارد به خصوص زمانی که توسط یک جراح پلاستیک آموزش دیده و مجرب انجام شود. که در این صورت خطرهای مربوط به جراحی به حداقل می ­رسد. هرچند خطرهای نایابی چون عفونت و رنگ ­پریدگی پوست وجود دارد. بیماران با سلولیت ممکن است با بی­نظمی های پوستی به خاطر تصحیح کم یا زیاد رسوب های چربی رو به شوند. خطر مشکلات پزشکی در روش پیکرتراشی با لیپوماتیک با اجتناب از جراحی های بلند مدت یا برداشت زیاد چربی به حداقل برسد.

ریکاوری شامل چه چیزهایی می­شود؟

پیکرتراشی با لیپوماتیک عملی سرپایی است و معمولاً ریکاوری تقریباً سریع انجام می­گیرد. بیشتر افراد بعد از دو هفته به کار و  فعالیت معمولشان بر می­گردند. نتیجه­ هر شخص بر اساس عواملی چون مقدار سلول های چربی که برداشته شده و محل برداشت تغییر می کند.  دکتر شما با شما بحث خواهد کرد که چه نتایجی باید انتظار داشته باشید و چطور به خوبی ظاهر جدیدتان را حفظ کنید.

چرا کلینیک زیبایی سعادت اباد را انتخاب کنید ؟

اگر قصد پیکرتراشی و تزریق چربی دارید و دنبال جراح پلاستیکی دارای گواهی هستید که تمرینات تخصصی و تجربه­ زیادی در انجام این جراحی­ ها داشته باشد بهتر است به کلینیک زیبایی سعادت آباد مراجعه کنید. 

آیا هزینه جراحی پیکرتراشی با لیپوماتیک توسط بیمه پوشش داده می­شود؟

مانند همه­ جراحی های زیبایی، پیکرتراشی با لیپوماتیک معمولاً توسط برنامه­ های بیمه سلامت پوشش داده نمی­شود.

جراحان ما در کلینیک زیبایی سعادت اباد بعد از مشاوره دقیق هزینه را به شما اعلام می کنند.

این اطلاعات به­ وسیله کلینیک زیبایی سعادت آباد جمع آوری شده و به مقصود جایگزینی مشاوره پزشکی یا ارائه­ دهنده مراقبت سلامت شما تهیه نشده ­اند. لطفا با ارائه ­دهنده مراقبت سلامت خود برای مشاوره در رابطه با یک وضعیت پزشکی خاص مشورت کنید.

 

 


بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس