جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) Rhinoplasty

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چیست ؟

با کمک جراحی زیبایی بینی که با نام رینوپلاستی شناخته می­شود، می­توان ظاهر و تناسب بینی را بهبود بخشید. متقابلا همراه با بهبود هارمونی صورت، اعتماد به نفس  فرد افزایش پیدا می کند. همچنین در کنار جراحی زیبایی در صورت نیاز می توان مشکل تنفسی را بهبود بخشید. این مداخله می­تواند اندازه کلی بینی، نوک آن، قوس و سوراخ­ های بینی را تغییر دهد. جراحان در کلینیک زیبایی و پلاستیک سعادت آباد تکنیک­ های جراحی زیبایی بینی تصحیح ­شده ­ای را ارائه می­دهند که می­تواند به­ شکل مثبتی  ویژگی­های صورت شما را تغییر دهد.

کاندید مناسب، برای انجام جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)  چه ویژگی هایی دارد؟

اولین نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که قبل از انجام جراحی نیاز به یک جلسه مشاوره با جراح است. همیشه قبل از جراحی باید این مشاوره صورت گیرد تا مشخص شود که در جراحی قرار است چه اصلاحاتی صورت گیرد و به طور کلی آیا فرد، کاندید مناسبی برای انجام این روش است؟!

بهترین کاندیداها برای جراحی بینی شامل:

 • افرادی که رشد چهره آنها کامل شده باشد. به همین دلیل توصیه می شود بعد از سن 18 سالگی این عمل جراحی انجام شود.
 • افرادی که از سلامت جسمی و روانی برخوردارند.
 • افراد یک چشم ­انداز مثبت و اهداف مشخص، اما واقع­گرایانه در ذهن خود برای بهبود ظاهرشان باید داشته باشند.

آمادگی های لازم قبل از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) 

 • تست­های آزمایشگاهی یا ارزیابی پزشکی
 • تهیه تصاویری از بینی برای ایجاد امکان تهیه تصاویر کامپیوتری برای به تصویر کشیدن نتایج پس از جراحی احتمالی
 • استفاده از داروهای خاص یا تطبیق داروهای کنونی شما
 • قطع استعمال دخانیات در زمان مناسب پیش از جراحی
 • قطع مصرف آسپیرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل­های گیاهی به­دلیل خطر افزایش­ خونریزی

جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) چگونه انجام می شود؟

 

 جراحی بینی توسط دو روش یاز یا بسته انجام می شود.

 • روش بسته: روشی است ­که برش­ ها در داخل بینی پنهان هستند
 • روش باز: روشی است ­که یک برش در طول کلوملا یا نوار باریک بافتی ایجاد می شود که سوراخ ­های بینی را از هم جدا می کند.

از طریق این برش­ها، بافت نرمی که بینی را می­ پوشاند به آرامی برداشته شده و می توان شکل ساختار بینی را تغییر داد. در صورت نیاز با کمک جراحی زیبایی ساختارهای بینی را با استفاده از غضروف پیوندی (از سایر مناطق بدن فرد) می توان کوچک یا بزرگ کنیم. به طور معمول، تکه ­های غضروف سپتوم (قسمت میانی بینی) به این منظور استفاده می ­شوند. اما در مواقع خاص ممکن است برای این کار نیاز باشد از غضروف گوش یا به ندرت  قسمتی از غضروف دنده را استفاده کرد. زمانی­که ساختار زیرین بینی به شکل دلخواه توسط جراح درآمد، پوست و بافت بینی در جای خود قرار گرفته و برش ­ها بسته می­ شوند. ممکن است برای تغییر سایز سوراخ های بینی برش هایی در چین های طبیعی داده شود تا اندازه سوراخ ها تغییر داده شود.

 انحراف بینی:

اگر سپتوم بینی انحراف داشته باشد، می ­تواند از طریق جراحی بینی آن را صاف کرده که این کار باعث بهبود عملکرد تنفس می شود. در صورتی که بر روی سپتوم جراحی انجام شده باشد، جراح زیبایی شما ممکن است آتل و لوله ­های داخلی برای حمایت از بینی شما به کار ببرد که بعد از یک هفته پس از جراحی از بینی خارج خواهند شد. جراحی زیبایی بینی معمولا بین یک تا دو ساعت ممکن است زمان ببرد.  در بعضی از مواقع ممکن است این مدت زمان افزایش پیدا کند.

در مورد انواع مختلف جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)  توضیح می دهید؟

رینوپلاستی شامل دو روش یعنی  «باز» و «بسته» است. اگرچه انواع دیگری از جراحی زیبایی بینی نیز وجود دارد اما در زیر به این دو مورد اشاره می شود چرا که جزو پرکاربردترین روش ها برای انجام رینوپلاستی هستند.

 • رینوپلاستی باز برای تغییر شکل کلی بینی استفاده می­شود. برش­ها در نوار عمودی پوست داده شده و سپس بافت نرم از روی ساختارهای زیرین بینی برداشته می­ شود تا جراح بتواند آناتومی بینی ببیند.
 • رینوپلاستی بسته برای تغییرشکل جزیی بینی استفاده می­ شود. برش­ها می­ تواند درون بینی ایجاد شوند. پوست بینی از استخوان و غضروف که چارچوب حمایت ­کننده آن هستند، جدا می­شود. زمانی که بینی باز شد، استخوان و غضروف می­ تواند برداشته شود که در این صورت تغییر شکل انجام می شود و تقویت صورت می گیرد یا برای دستیابی به شکل جدید مورد نظر، بازآرایی شود.
 • رینوپلاستی ثانویه که همچنین رینوپلاستی اصلاحی هم نامیده می­شود، برای تصحیح مشکلاتی که تداوم یافته یا پس از یک جراحی بینی پیشین ایجاد شده به اجرا در می­آید. اگرچه مشکلات ممکن است جزیی بوده و به سادگی قابل تصحیح باشند. با این حال در برخی از موارد این امکان وجود دارد که مشکلات پیچیده ­تر و رینوپلاستی ثانویه سخت­ تر باشد. رینوپلاستی ثانویه نیز می ­تواند به شیوه باز یا بسته به اجرا دربیاید.
 • رینوپلاستی با فیلر، این روش شامل استفاده از فیلرهای قابل تزریق برای «پر کردن» فروفتگی­ ها، نرم کردن زوایای تند یا تغییر زاویه نوک بینی برای ایجاد قرینگی به اجرا در می­آید. برای مثال، به جای از میان بردن یک برآمدگی، جراح از یک فیلر قابل ­تزریق برای ایجاد بینی هم سطح ­تر استفاده می­کند. این یک روش موثری است اما فیلرهای تزریقی نتایج ماندگار ارائه نمی­کنند.

بعد از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)  انتظار چه نتایجی داشته باشیم؟

جراحی زیبایی بینی می­تواند به شکل قابل­ توجهی ظاهر شما را تغییر دهد. معمولا بلافاصله پس از جراحی فرد از ظاهر بینی خود ممکن است احساس رضایت نکند. چرا که بینی هنوز مقداری متورم است و ممکن است کاهش تورم تا یک سال به طول بی انجامد.در طول این زمان، ممکن است در سیر تبدیل به یک نتیجه پایاتر تغییرات تدریجی در ظاهر بینی شما وجود داشته باشد. 

چه چیزهایی در بازیابی دخیل است؟

جراحی زیبایی بینی با بیهوشی عمومی در مرکز کلینیک جراحی سعادت آباد  انجام می شود. اما بازیابی به نوع روش به اجرا درآمده بستگی خواهد داشت.اگر اندازه بینی کاهش یافته است، یک آتل استفاده خواهد شد یا بینی کمی به ­وسیله گاز آغشته به دارو بسته می­شود. همچنین یک آتل خارجی نیز ممکن است به ­عنوان حمایت اولیه در حین بهبود بینی استفاده شود. بخیه­ های شما جذب­ شونده هستند و نیازی به کشیده شدن ندارند. اگر یک برش در طول نوار عمودی بافت جداکننده سوراخ­های بینی (کلوملا) انجام شود، بخیه ­های پوستی استفاده شده و نیاز خواهد بود که طی 4 تا 7 روز بعد از عمل کشیده شوند. 

چه زمانی تورم کاهش پیدا می کند؟

تورم و گرفتگی بینی برای چندین هفته پس از جراحی معمول است. بیشتر بیماران معمولا پس از چند روز فعالیت­های سبک خود را از سر می گیرند، اما بهبود کامل بینی برای انجام فعالیت کامل جسمانی چندین هفته زمان خواهد برد.

آیا جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) عارضه دارد؟

تمامی رویه­های جراحی ممکن است با عوارض های احتمالی همراه باشند.  عوارض ممکنه ناشی از جراحی زیبایی بینی شامل:

 • تورم اطراف چشم­ها
 • کبودی اطراف چشم­ها
 • خونریزی
 • عفونت
 • مشکل در تنفس
 • مشکل در بویایی (معمولا به طور موقتی به علت تورم)

آیا این مداخله در بیمه سلامت پوشش داده شده است؟

جراحی زیبایی بینی معمولا به ­وسیله بیمه سلامت پوشش داده نمی­ شود مگر برای موارد آسیب­ دیدگی یا سپتوم دارای انحراف.این اطلاعات به ­وسیله کلینیک زیبایی سعادت آباد جمع آوری شده و به مقصود جایگزینی مشاوره پزشکی یا ارائه ­دهنده مراقبت سلامت شما تهیه نشده ­اند. لطفا با ارائه ­دهنده مراقبت سلامت خود برای مشاوره در رابطه با یک وضعیت پزشکی خاص مشورت کنید.


 

 

 


بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس