جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) جراحی باز شکم ابدومینوپلاستی

 وقتی پیروی از رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی پاسخگو نیستند و شما را به وزن ایده آلتان نزدیک نمی کنند، آن زمان است که باید به فکر روش های دیگر برای کاهش وزن بی افتید و لازمه این کار داشتن یک جلسه مشاوره با پزشکان است. جراحان کلینیک زیبایی سعادت آباد راه های پیشنهادی را به شما معرفی می کنند تا بتوانید شکمی صاف و موزون بدست آورید.

جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی)  چیست؟

آبدومینوپلاستی یک نوع جراحی پلاستیک شکمی است که چربی و پوست اضافه را بر­می­دارد و در بیشتر موارد می­تواند ماهیچه ­های ضعیف­ شده یا جدا­شده را دوباره بسازد که صاف تر و سفت ­تر از قبل از جراحی خواهندشد.پانیکولکتومی روشی است که به تنهایی یا در کنار جراحی باز شکم انجام می شود، هر «پوشش» پوستی و بافتی آویزان را از زیر ناف بر می­دارد. این پوست اضافه معمولاً نتیجه­  کاهش وزن زیاد به وسیله­ رژیم یا ورزش است (100 پوند یا بیشتر).

 

پوست اضافه شکم چه مشکلاتی را ممکن است برایتان به وجود آورد؟

پوست آویزان شکم که پانوس نام دارد می­تواند مشکلات زیادی از جمله  ناتوانی در پوشیدن لباس، دشواری رعایت بهداشت روزانه، عفونت قارچی یا کیست در چین های پوست و درد قسمت پایینی پشت ایجاد ­کند که با کمک روش پانیکولکتومی پوست و چربی اضافه برداشته می شود. خیلی از افراد که کاهش وزن چشمگیری داشته اند، پوست شکمشان با چین های سنگین و شل مواجه است که ارتجاع خود را از دست داده اند. این پوست اضافی می­ تواند منجر به جوش های بالای ناحیه­ شرمگاهی، طول کشاله و لگن شود. در نتیجه، برداشتن پوست بعد از کاهش وزن یک قدم ضروری و لازم است. پانیکولکتومی می­تواند این علایم را برطرف کند تا سلامت و ظاهر شما را بهبود ببخشد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای روش های جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) هستند؟

افرادی که در ناحیه شکم با شلی بیش از اندازه و چربی اضافه مواجه هستند بهترین گزینه برای روش های آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی اند. تقریباً اکثر بانوان بعد از زایمان، ماهیچه­ شکمشان کمی دچار شلی و افتادگی می شود که هرچه تعداد دفعات زایمان بیشتر باشد این شلی بیشتر خواهد بود. جراحی باز شکم گزینه­ی خوبی برای این دسته از افراد است:

 • از لحاظ فیزیکی سالم هستند و وزن ثابتی دارند
 • انتظارات واقع­گرایانه ه­ای دارند
 • سیگار نمی­کشند
 • از بزرگی شکمشان رنج می برند

گزینه­ های پانیکولکتومی معمولاً از چاقی رنج می­برند، اخیراً وزن زیادی کم کرده ­اند یا از مسائل بعد بارداری با چربی زیاد که زیر نافشان قرار دارد رنج می­برند.

شما گزینه­ پانیکولکتومی می ­باشید اگر:

 • چربی اضافه مسائل مربوط به سلامتی ایجاد می­کند از جمله مشکلات پشت، از بین رفتن پوست، جوش، درد شکم یا اختلالات پوست
 • وزنتان حداقل برای یک سال ثابت شده است
 • برنامه­ رژیمی و ورزشی مناسبی دارید
 • غیرسیگاری هستید
 • نظر مثبت و اهداف واقع­گرایانه نسبت به چیزی که پانیکولکتومی می­تواند به دست بیاورد دارید
 • متعهد به سبک زندگی سالم شامل تغذیه­ و ورزش مناسب هستید

با این حال بهترین راه برای تشخیص این که آیا برای انجام جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) گزینه مناسبی هستید یا نه؟! داشتن یک جلسه مشاوره با جراح متخصص در این زمینه هست. شما می توانید با جراحان کلینیک زیبایی سعادت آباد این جلسه مشاوره را داشته باشید.

 

چطور آماده­ جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی) و پانیکولکتومی شویم؟

آمادگی برای جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی) و پانیکولکتومی در کلینیک زیبایی سعادت آباد شامل بحث با جراح پلاستیک تان در مورد سلامتی، خواسته ­ها و سبک ­زندگیتان است.

برای اینکه از بهترین نتایج از جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی) و پانیکولکتومی مطمئن شوید آماده باشید تا در مورد موارد زیر بحث کنید:

برای اطمینان حاصل کردن از بهترین نتایج از جراحی لیفت بدنتان، آماده باشید که در مورد موارد زیر بحث کنید:

 • چرا قصد انجام این جراحی را دارید و انتظارات شما و نتایج مورد انتظارتان از این جراحی چیست؟
 • آیا از بیماری یا آلرژی به داروی خاصی رنج می برید؟
 • آیا سابقه بیماری خاصی دارید که درمان شده است؟
 • داروهایی که هم اکنون استفاده می­ کنید از جمله ویتامین ها، مکمل های گیاهی و حتی الکل، تنباکو یا مواد مخدر را نام ببرید.

جراح پلاستیک شما در کلینیک زیبایی سعادت اباد همچنین ممکن است:

 • سلامت کلی و بیماری از پیش وجود داشته یا عوامل خطرزای شما را ارزیابی کند.
 • بدن شما را بررسی و اندازه­گیری هایی با جزئیات انجام دهد و برای سابقه­ بیماریتان عکس بگیرد.
 • گزینه­ های لیفت بدن برای شما را مورد بحث قرار دهد و دوره­ درمان را به شما شرح دهد.
 • نتایج مورد انتظار ممکن، از جراحی لیفت بدن و خطرها یا پیچیدگی ها را توضیح بدهد.

جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) چگونه صورت می­گیرد؟

در جراحی باز شکم به شیوه­ سنتی (آبدومینوپلاستی) یک برش افقی بالای خط موی شرمگاهی انجام می ­شود. طول این برش زیر شکمی به مقدار پوست اضافه ای بستگی دارد. پوست سپس به سمت بالا به سوی قفسه­ سینه بخش­ بخش و ماهیچه سفت می­شود. ناف جا به ­جا  و پوست اضافی برداشته می­شود. جراح زیبایی شما شاید ترکیب لیپوساکشن با جراحی باز شکم را برای نتیجه­ بهتر پیشنهاد کند.

جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) معمولاً زیر بی­حسی عمومی انجام می­شود و اغلب به صورت سرپایی یا با بستری یک شبه در کلینیک زیبایی سعادت آباد انجام می­گیرد. خود جراحی ممکن است بین دو تا چهار ساعت به طول بی انجامد.

پانیکولکتومی چگونه انجام می­شود؟

پانیکولکتومی ممکن است به عنوان جراحی مجرد یا همراه با جراحی باز شکم صورت گیرد. این جراحی ممکن است همراه با دیگر جراحی شکمی همچون رحم برداری، ترمیم دیوار شکمی یا ترمیم فتق انجام شود. وقتی پانیکولکتومی به تنهایی صورت گیرد، فقط به قصد برداشتن پوست اضافه و چربی انجام می­شود و این جراحی دیگر جنبه زیبایی ندارد.این جراحی حدوداً سه تا پنج ساعت طول می­کشد و برش دقیقاً روی ناحیه­ شرمگاه ایجاد می شود که به سمت بیرون به سوی لگن ها گسترش می­یابد. طول برش شما بستگی به مقدار پوستی دارد که باید برداشته شود. بسته به اندازه­ پانوس، ناف ممکن است به پایین کشیده شود یا کاملاً با  پانیکولکتومی برداشته شود. با این حال جراح این موضوع را در جلسات مشاوره تشخیص خواهد داد و قبل از هراقدامی مریض را از اقداماتی که قرار است انجام شود، آگاه می کند.

در کلینیک زیبایی سعادت آباد جراحی پانیکولکتومی بسته به شرایط ممکن است یا به صورت جراحی سرپایی انجام شود یا نیاز به یک شب بستری باشد.

انواع متفاوت جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی)  چیست؟

سه نوع جراحی باز شکم وجود دارد که در کلینیک زیبایی سعادت آباد ارائه می­شود. اندازه­ شلی پوست، چربی زیاد یا شلی ماهیچه­ شکم همچنین مشاوره­ کامل با جراح پلاستیک، مشخص می­کند که کدام روش یعنی آبدومینوپلاستی سنتی یا کامل، آبدومینوپلاستی جزئی یا آبدومینوپلاستی محیطی برای شما مطلوب است.

 

آبدومینوپلاستی کامل

برای انجام یک جراحی آبدومینوپلاستی کامل  به یک برش روی خط موی شرمگاهی، یک برش دور ناف و سفت کردن ماهیچه ­های شکمی سمت راست نیاز است (جفت ماهیچه ­هایی که به صورت عمودی روی دیوار جلویی شکم قرار دارند). سفت کردن ماهیچه و همچنین برداشتن پوست، مهمترین مرحله در بهبود کانتور شکم است. لیپوساکشن همزمان با جراحی باز شکم کامل ممکن است انجام شود.

آبدومینوپلاستی جزئی یا کوچک:

آبدومینوپلاستی کوچک روی بیمارانی انجام می­شود که تغیرات کانتور شکم ملایمی دارند. همچنین پوست اضافی شان تقریباً اندک است و کمی ضعف دیوار شکمی دارند. در انجام جراحی آبدومینوپلاستی کوچک از برش ناف اجتناب می­شود. در زمان جراحی آبدومینوپلاستی کوچک لیپوساکشن هم ممکن است انجام شود.

آبدومینوپلاستی محیطی:

شلی پوست و افتادگی پوست یک موضوع سه بعدی است و نه تنها شامل ناحیه­ شکمی  بلکه شامل ناحیه­ پشت هم می شود. وقتی چربی زیاد در ناحیه­ پشت وجود دارد، آبدومینوپلاستی  می تواند همراه با لیپوساکشن در این ناحیه  انجام شود که به آن آبدومینوپلاستی محیطی گفته می شود. یکی از فایده جراحی آبدومینوپلاستی محیطی این است که هم پوست و هم چربی در لگن و قسمت پشت می­ توانند برداشته شوند و باعث بهبود کانتور بدن فرد به صورت سه بعدی می شود.

چه نتایجی می­توانم انتظار داشته باشم؟

بعد از جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی):

فرقی نمی کندجراحی باز شکم جزئی انجام داده اید یا کامل در هر صورت  نتیجه­ کلی شکمی صاف تر و سفت ­تر است که با وزن بدنتان هماهنگ ­تر خواهد بود. نتایج نهایی شما بلافاصله بعد از جراحی پلاستیک شکمی ممکن است در ابتدا به دلیل وجود ورم زیاد نمایان نباشد؛ اما بعد از یک الی دو هفته شما می توانید نتیجه مطلوب را مشاهده کنید. با این حال برای دیدن کیفی نتایج نهایی هفته ­ها یا حتی ماه­ها زمان نیاز است.

بعد از انجام پانیکولکتومی چطور؟

بیشتر بیماران از نتایج پانیکولکتومی خیلی راضی هستند. اکثراً حدود پنج تا ده کیلو از وزنشان بعد از جراحی کم خواهد شد. بعد از جراحی بعضی از بیماران حتی بهداشت شخصی و فعالیت فیزیکی شان آسان تر خواهد شد.البته چند ماه باید از جراحی بگذرد تا نتایج نهایی قابل مشاهده باشد. شکل جدید بدن شما دائمی خواهد بود البته به شرط این که وزن تان ثابت بماند. فایده­ دیگر این جراحی این است که تغییرات در وزنشان دیگر منجر به انباشت چربی در دور کمر (همانطور که قبل از عمل بوده است) نمی­ شود.

ریکاوری شامل چه چیزهای می­شود؟

بعد از جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی):

بعد از جراحی باز شکم، محل برش بخیه و بانداژ می­شود. جراح پلاستیک شما ممکن است از شما بخواهد که یا بانداژ ارتجاعی یا یک پوشش کمپرس بپوشید تا ورم را به حداقل برساند و شکمتان را تا زمانی که ترمیم شود محکم نگه دارد.دنبال کردن راهنمایی های جراحتان در مورد پوشیدن این پوشش (اگر به شما داده شد) و در مورد بانداژ در روزهای بعد از جراحی مهم است. جراح شما همچنین شما را راهنمایی خواهد کرد که چطور بشینید یا دراز بکشید که درد کمتری را احساس کنید.

جراحی باز شکم اغلب به عنوان جراحی سرپایی یا با یک شب بستری کلینیک زیبایی سعادت آباد انجام خواهد شد. اگر جراحی باز شکم شما به عنوان عملی سرپایی انجام شد، کسی را با خودتان بیاورید که شما را به خانه برگرداند یا حداقل شب اول بعد از جراحی در کنار شما باشد.

شما باید با کمک انجام ورزش های سخت بین چهار تا شش هفته وزنتان را کاهش دهید. از آنجایی که در حال ترمیم هستید بهتر است یک ماه بعد از جراحی مرخصی بگیرید تا ریکاوری و نتایجش قطعی شود. جراح زیبایی شما به شما کمک می­کند که یک ریکاوری مناسب بر اساس موقعیت شخصی خود داشته باشید.

بعد از  پانیکولکتومی:

بعد از پانیکولکتومی، جراح شما در ارتباط با دوش گرفتن و استحمام راهنمایی خواهد کرد. اگر نیاز باشد بنا به توصیه جراح از یک پوشش شکمی کمک­ کننده استفاده می کنید.شما باید برای چند هفته از انجام فعالیت های شدید اجتناب کنید، اما بیشتر افراد معمولاً بعد از دو هفته بعد از جراحی می­توانند به فعالیت خود بازگردند. هر بخیه­ای در پوست معمولاً  حدود یک هفته بعد از جراحی برداشته می­ شود. شما همچنین بخیه­ های عمیق تر خواهید داشت که به خودی خود جذب خواهند شد.

عوارض جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی) ؟

همه­ جراحی ها ممکن است با عوارضی همراه باشند.

 • خونرریزی (غده خونی)
 • عفونت
 • انباشتگی مایعات
 • ترمیم ضعیف زخم
 • از دست دادن پوست
 • رد زخم نامطلوب
 • خطر بیهوشی
 • کرختی یا دیگر تغییرات در حس پوست
 • بدون رنگ شدن پوست یا ورم طولانی مدت
 • بافت چرب که در عمق پوست یافت می­شود ممکن است بمیرد (نکروسیس چربی)
 • بازشدگی زیاد زخم
 • ناهمگونی
 • شل شدن مکرر پوست
 • درد (احتمالا مداوم)
 • ترومبوسیس عمیق رگ، (لخته­ های خون) پیچیدگی های قلبی و ریوی
 • ورم مداوم در پاها
 • آسیب عصب
 • امکان جراحی مجدد

چرا ما را انتخاب کنید

اگر قصد  عمل جراحی باز شکم و پانیکولکتومی دارید و دنبال جراح پلاستیکی دارای گواهی هستید که تمرینات تخصصی و تجربه­ زیادی در انجام این جراحی­ ها داشته باشد بهتر است به کلینیک زیبایی سعادت اباد مراجعه کنید.  

آیا جراحی باز شکم (آبدومینوپلاستی و پانیکولکتومی)  توسط بیمه پوشش داده می­شود؟

مانند همه­ جراحی های زیبایی، هزینه عمل جراحی باز شکم توسط بیمه سلامت پوشش داده نمی­شود. پانیکولکتومی هم معمولاً توسط بیمه سلامت پوشش داده نمی­شود.جراحان ما در کلینیک زیبایی سعادت اباد بعد از مشاوره دقیق هزینه را به شما اعلام می کنند.این اطلاعات به ­وسیله کلینیک زیبایی سعادت آباد جمع آوری شده و به مقصود جایگزینی مشاوره پزشکی یا ارائه ­دهنده مراقبت سلامت شما تهیه نشده ­اند. لطفا با ارائه ­دهنده مراقبت سلامت خود برای مشاوره در رابطه با یک وضعیت پزشکی خاص مشورت کنید.

 

 


بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس