ایمپلنت‌ صورت و جراحی چانه(پروتز صورت و چانه)  

از ایمپلنت صورت و سایر تکنیک­های جراحی چانه برای ساخت قرینگی در اجزای صورت برای ایجاد تعادل و تناسب استفاده می شود که در کلینیک جراحی سعادت آباد این جراحی توسط جراحان متبحر و مجرب صورت می گیرد.

آیا من کاندید مناسبی برای ایمپلنت صورت و جراحی چانه هستم؟

جراحی ایمپلنت صورت، گاهی اوقات با نام جراحی چانه یا جراحی  پلاستیک چانه شناخته می­شود. این روش از طریق وارد کردن مواد ( موادی که به طور ویژه محکم و سازگار با حیات طراحی ­شده) برای افزایش یا تقویت ساختار فیزیکی صورت، انجام می شود. برای انتخاب اندازه و نوع دقیق ایمپلنت ­های صورت که به بهترین شکل برای فرد کاندید مناسب باشد، نیازمند یک ارزیابی کلی از جمله اهداف فرد کاندید برای انجام این کار، مواردی که مایل به تغییرشان است و قضاوت جراح است. به طور کلی هماهنگی چانه با اجزاء صورت باعث زیباتر شدن چهره می شود. وقتی از نیمرخ به چهره فردی نگاه می کنیم، چانه باید مختصری از لب پایین عقب تر قرارگیرد. در بعضی افراد چانه بیش از حد عقب قرار گرفته به طوری که نیمه میانی صورت و بینی جلوتر از اجزاء دیگر چهره قرار دارد. این افراد می توانند با این ویژگی ظاهری جز کاندید های جراحی چانه قرار بگیرند.

ایمپلنت صورت و جراحی چانه چطور انجام می شود؟

از طریق جراحی چانه که با عنوان منتوپلاستی نامیده می­شود، می توانیم چانه را به ­وسیله برجسته ­سازی با ایمپلنت، با استفاده از بریدن چانه استخوانی و انتقال آن به جلو (جنیوپلاستی) یا با کوچک کردن استخوان چانه، فرم آن را تغییر دهیم. به بیان دیگر در جراحی زیبایی چانه، بعد از انتخاب شكل و سایز مناسب ایمپلنت، جراح از طریق یك برش ظریف از زیر چانه، آن را روی استخوان فك و در زیر پوست و بافت عضلانی صورت قرار می ‌دهد. پروتزهای سیلیكونی كه معمولا به صورت نعل اسبی هستند به وسیله یك بخیه در وسط چانه و به استخوان محكم می ‌شوند تا بعد از انجام جراحی از جای خود تكان نخورند و فرم چانه تغییر نكند. اما در بعضی روش ‌های جراحی، برش از داخل دهان و در طول لب پایینی انجام می ‌شود. با این حال در کنار جراحی چانه انجام سایر جراحی صورت ( لیفت صورت، گردن، جراحی بینی و ...) برای ایجاد توازن بهتر صورت کاری غیرمعمول نیست. بااین حال اگر قصد انجام این کار را دارید بهتر است حتما قبل از تصمیم گیری با پزشک جراح یک جلسه مشاوره داشته باشید.

کاندیداها برای انجام ایمپلنت صورت و جراحی چانه باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

 • افرادی که استخوان­های صورت آنها به بلوغ جسمانی رسیده باشد که معمولا در اواخر بلوغ اتفاق می­افتد.
 • افرادی که به ­دلیل داشتن چانه کوچک دارای آرواره ضعیف هستند و همچنین از شکل ظاهری خود احساس خوشایندی ندارند .
 • افراد کاندید این جراحی باید از نظر جسمی در سلامت کامل باشند و مشکل پزشکی قابل توجهی نداشته باشند.
 • افراد باید دارای چشم­ انداز مثبت و اهداف مشخص برای انجام ایمپلنت صورت جراحی چانه داشته باشند و توقع و انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشند..

برای انجام ایمپلنت صورت و جراحی چانه، چه آمادگی هایی لازم است؟

 • داشتن تست آزمایشگاهی یا یک ارزیابی پزشکی
 • استفاده از داروهای مشخص یا تطبیق داروهای فعلی شما
 • توقف استعمال دخانیات در زمان مناسب پیش از جراحی
 • اجتناب از آسپیرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل ­های گیاهی به دلیل خطر افزایش ­خونریزی

 نیاز به بیهوشی عمومی است؟

جراحی ایمپلنت صورت، معمولا به صورت سرپایی و با استفاده از بی­حسی موضعی در کلینیک جراحی سعادت آباد انجام می شود.

اقدامات که در کلینیک جراحی سعادت آباد در زمینه ایمپلنت صورت و جراحی چانه انجام می شود:

ایمپلنت­های گونه

با یک برش درون دهان یا در طول پلک تحتانی ایمپلنت جایگذاری می شود. اگر یک مداخله زیبایی دیگر مانند لیفت صورت یا جراحی پلک هم زمان در حال انجام باشد، از طریق برش های این روش می توان ایمپلنت های گونه را هم جایگذاری کرد. جراحی ایمپلنت گونه معمولا حدود یک ساعت به طول می انجامد.

ایمپلنت­های چانه

ایمپلنت های چانه شامل قرار دادن ایمپلنت درون یک فضا در جلوی استخوان آرواره است. برای جاگذاری ایمپلنت برش یا در طول  لب پایینی از داخل دهان یا درست زیر چانه ایجاد می­شود. قرار دادن یک ایمپلنت چانه می­تواند بین 30 دقیقه تا یک ساعت زمان ببرد.

جنیوپلاستی

جنیوپلاستی مداخله­ای است که می­تواند جایگزینی برای ایمپلنت چانه باشد زیرا به هیچ ایمپلنتی نیاز ندارد. برای انجام این روش از رون دهان استخوان چانه را برش می دهیم. از این طریق چانه به جلو جابه­جا شده یا در جهت عمودی در بیماران دارای چانه­ های کوچک طولانی می­شود. چانه جلو آورده شده به ­وسیله یک صفحه فلزی و پیچ­های کوچک در جای خود  ثابت می­شود. این روش جراحی  باعث جا به جایی دندان­ها نمی شود و به علاوه اکلوژن (به وضعیت قرارگیری دندان­ها در هنگامی که فک بسته می شود، گفته می شود ) را بر هم نمی­زند. این عمل جراحی تقریبا به یک ساعت زمان نیاز دارد. 

تقویت لب

برای حجیم سازی یا فرم دهی لب ها می­توان از چند روش از جمله تزریق­ چربی، فیلر­ها (اسید هیالورونیک ­ها) یا گرفت­های (قطعه ای بافت زنده که به وسیله جراحی پیوند زده می شود) بافتی استفاده کرد. گرفت و ایمپلنت­ ها معمولا بر یک مینای سرپایی با استفاده از بی­حسی موضعی انجام می ­پذیرند. برای انجام این کار برش­های کوچکی را در گوشه­ های لب­ ها ایجاد می کنیم و از این طریق ایمپلنت یا گرفت را وارد لب می کنیم؛ ایمپلنت یا گرفت به ­وسیله بخیه در جای خود حفظ می­شوند.

ایمپلنت­های آرواره تحتانی

ایمپلنت های آرواره تحتانی از طریق برش ­هایی درون دهان (سمتی از لب تحتانی که ایمپلنت قرار داده می­شود ) وارد می­شوند. جراحی ایمپلنت آرواره حدود یک تا دو ساعت زمان می­برد.

جراحی چانه چگونه انجام می­شود؟

چندین راه متفاوت برای دستیابی به قرینگی ناحیه چانه وجود دارد، شامل:

تقویت چانه

این روش از طریق یک برش کوچک درون دهان یا در زیر چانه انجام می­شود؛ به علاوه یک حفره کوچک بالای استخوان چانه و زیر عضله چانه ایجاد می­کند. سپس یک ایمپلنت سفارشی وارد این حفره می­شود. تقویت چانه همچنین می­تواند از طریق ایجاد برشی درون دهان که جراح از طریق آن قسمتی از استخوان چانه را برداشته و کمی به جلو برده و در جای خود ثابت می­کند، انجام شود. پس از جراحی، چانه ممکن است برای نگه­ داشتن ایمپلنت در محل خود تا زمانی که به طور محکم در موقعیت جدید قرار گیرد چسب زده شود.

تصحیح چانه دوگانه (لیپکتومی ساب­منتال (تحت ­چانه ه­ای)

در این روش با ایجاد یک برش کوچک در زیر چانه از طریق لیپوساکشن چربی اضافی این ناحیه برداشته می شود. ماهیچه ­هایی که موجب ایجاد نوار در این ناحیه شده اند نیز  بریده شده و به هم بخیه می شوند. تصحیح یک چانه دوگانه، معمولا همراه با یک لیفت گردن یا لیفت گونه استاندارد انجام می شود. همچنین یک ایمپلنت چانه نیز ممکن است برای تکمیل شکل پایه کلی و توازن صورت پیشنهاد شود.

انتظار چه نتایجی را می­توانم داشته باشم؟

نتایج مداخلات ایمپلنت­های صورت تقریبا بلافاصله بعد از جراحی مشهود هستند. تورم اولیه با استفاده از کمپرس سرد در طول هفته اول کاهش پیدا می کند؛ به طور کلی تورم ناشی از ایمپلنت ­های صورت در عرض یک تا دو ماه به تدریج همراه با نتایج نهایی که ظاهر می­شوند باید از میان برود.

پس از جراحی، چانه شما متورم، سفت و احتمالا کبود خواهد شد. استفاده از کمپرس سرد در طول 48 ساعت اول به شکل چشمگیری تورم را کاهش خواهد می دهد. همینطور بالا نگه­ داشتن نیمه فوقانی بدن در زمان استراحت می تواند در کاهش تورم تاثیرگذار باشد. با این حال روش های تزریق ( انواع فیلر، چربی و ...) به عنوان درمان اولیه برای تقویت چانه نسبت به جراحی تورم و کبودی کمتر به دنبال خواهد داشت.

ظهور نتایج نهایی ناشی از هر دوی مداخلات (ایمپلنت صورت و جراحی چانه )زمان بر خواهد بود. با این حال قبل از جراحی انتخاب جراح متبحر و مجرب می تواند در نتیجه گیری بهتر تاثیر بسزایی داشته باشد.

چه چیزهایی در بازیابی (ریکاوری) دخیل هستند:

ایمپلنت­­های گونه:

بازیابی جراحی ایمپلنت گونه ممکن است با ناراحتی، تورم و سختی در حرکت دهان و لب­ها برای چندین روز اول همراه باشد. بخیه­ ها حدود یک هفته بعد از جراحی کشیده خواهند شد. همچنین بخیه ­های استفاده­ شده درون دهان به خودی خود از میان خواهند رفت.

ایمپلنت­های چانه:

پس از جراحی ایمپلنت چانه، شما ممکن است مقداری احساس درد، تورم و کبودی داشته باشید. بخیه­ های شما در طول یک هفته کشیده خواهند شد و بخیه­ های استفاده ­شده درون دهان به خودی خود از میان خواهند رفت.

جراحی چانه:

بعداز جراحی چانه با کمی تورم، کبودی و بی­حسی مواجه خواهید بود که چندین هفته پس از جراحی این علائم کمتر خواهند شد. شما برش­هایی در دهان­تان خواهید داشت که شانس را برای بروز عفونت افزایش می ­دهد، پس اکید توصیه می شود بهداشت دهانتان را رعایت کنید و به توصیه های پزشک گوش دهید. در طول دوره بازیابی، شما باید تنها غذاهای نرم میل کنید و صورت خود را از ضربه و سایر صدمات حفظ کنید.

ایمپلنت­های لب و تقویت لب:

بیشتر تکنیک ­های بزرگ کردن لب موجب تورم پس از جراحی شده که می­تواند برای تقریبا یک هفته ماندگار باشد. پس از گذشت یک هفته تورم به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

ایمپلنت­های آرواره تحتانی:

ایمپلنت­های آرواره تحتانی، ممکن است با مقداری ناراحتی و تورم چشمگیری همراه باشد. همچنین ممکن است حرکت دادن دهان و لب ها برای چند روش اول بعد از عمل مشکل باشد. اگرچه تورم در طول چند روز اول به شدت کاهش پیدا می کند اما به طور کلی برای از بین رفتن تورم به طور کلی به چند ماه زمان نیاز است. بخیه ­های استفاده ­شده درون دهان به خودی خود جذب خواهند شد.

آیا مداخلات ایمپلنت صورت و جراحی چانه روشی ایمن هستند؟

تمامی مداخلات جراحی ممکن است با  عوارض احتمالی همراه باشد.

عوارض محتمل از ایمپلنت صورت و جراحی چانه شامل:

 • ایجاد اسکار ناخوشایند
 • خونریزی (هماتوم)
 • عفونت
 • ترمیم زخم ضعیف
 • خطرات بیهوشی
 • تغییر در حس پوست به دلیل آسیب عصب
 • تورم
 • کبودی
 • ایجاد بافت اسکار اضافی
 • سفتی در اطراف ایمپلنت
 • تغییر مکان ایمپلنت­ها و فشار بر روی ساختارهای احاطه ­کننده
 • بی نظمی ­های فرم پوست
 • بی­رنگ­شدن پوست و تورم
 • درد
 • حساسیت پوست
 • آلرژی (حساسیت) به نوار چسب و مواد بخیه
 • ترومبوز وریدی عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • لخته­ های خون
 • احتمال جراحی مجدد        

 هزینه عمل جراحی پروتز صورت چقدر است؟

جراحان ما در کلینیک زیبایی سعادت اباد بعد از مشاوره دقیق هزینه را به شما اعلام می کنند.این اطلاعات به ­وسیله کلینیک زیبایی سعادت آباد جمع آوری شده و به مقصود جایگزینی مشاوره پزشکی یا ارائه ­دهنده مراقبت سلامت شما تهیه نشده ­اند. لطفا با ارائه ­دهنده مراقبت سلامت خود برای مشاوره در رابطه با یک وضعیت پزشکی خاص مشورت کنید.

 

 

 


بدون نظر

پاسخ دهید

نشانی پست الکترونیکی شما منتشر نخواهد شد.

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس