لیفت صورت (ریتیدکتومی)  

ریتیدکتومی نام دیگر لیفت صورت است که نشانه ­های مشهود پیرشدگی را در صورت و گردن بهبود می­ بخشد. با گذشت زمان و افزایش سن، پوست و بافت­های نرم صورت الاستیسیته خود را از دست می دهد و به مرور چین و چروک ها و افتادگی های پوستی نمایان می شوند.  

خطوط عمیق در پایین پلک تحتانی (گودی چشم)، بین بینی، دهان (چین بینابینی) و همینطور افتادگی پوست می­تواند باعث شود چهره فرد مسن تر و پژمرده تر جلوه کند. در کلینیک زیبایی سعادت آباد انواع متعددی از روش­های لیفت صورت و تکنیک­ های زیبایی جانبی برای مردان و زنان انجام می شود که در نهایت بعد از انجام این اقدامات افراد دارای ظاهری جوان ­تر و شاداب­ تر خواهند شد.

آیا من کاندیدایی برای لیفت صورت (ریتیدکتومی) هستم؟

اغلب در سنین ۴۰ سالگی نشانه های پیری صورت بروز می کند؛ زیرا  در این دوره عضلات صورت دچار ضعف شده و پوست قابلیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می دهد و دچار افتادگی و شلی می شود. در این دوره همچنین چین و چروک هایی روی پوست ظاهر و به مرور زمان این چین و چروک ها عمیق تر خواهند شد و ظاهر فرد را پیر تر از حالت عادی نمایش می دهند. جراحی لیفت صورت به منظور بالا کشیدن پوست صورت قادر است تا افتادگی و شلی پوست صورت را که به دلیل افزایش سن بوجود آمده است، برطرف کند. باشد. با تصحیح ازدیاد پوست در گردن، یک لیفت صورت می­ تواند نشانه­های مشهود پیری در صورت و گردن را بهبود ببخشد، مانند:

 • افتادگی در میانه صورت
 • چین­های عمیق در پایین پلک تحتانی
 • چین­های عمیق در طول بینی که تا گوشه دهان ادامه پیدا می­کند
 • چربی صورت که افتاده یا در محل نامناسب قرار گرفته و ایجاد غبغب کرده است
 • پوست شل و توده ­های چربی اضافی در زیر چانه و آرواره (ایجاد «چانه دوگانه» یا «بوقلمون مانند») می­شود.

آیا علاقه­مند به یک مداخله لیفت صورت با کمترین میزان هستید ؟

 این­ مداخلات شامل لیفت صورت دارای اسکار کوچک (S-Lift) و لیفت MACS (لیفت صورت دارای برش کوچک) هستند. بیمارانی که در دهه چهارم یا پنجم زندگی شان اند و دارای پوست اضافی کم تا متوسط در ناحیه گردن، غبغب و میانه صورت هستند، جز کاندیدهای مناسب شناخته می شوند. بیمارانی که ساختار استخوانی خوبی در صورت دارند و تا حدی الاستیسیته ( به میزان زیاد نباید الاستیسیته از دست داده باشند) صورت خود را از دست داده ­اند، کاندیداهای خوبی برای لیفت صورت با کمترین میزان تهاجم هستند. اما استفاده از لیفت صورت سنتی برای افرادی که سن بالاتری دارند و میزان افتادگی پوست و چین و چروک هایشان در نواحی گردن، غبغب و میانه صورت زیادتر است، می تواند روش مناسب تری باشد.کاندیداهای جراحی لیفت صورت باید در سلامتی کامل باشند و از بیماری خاصی رنج نبرند. افرادی که استعمال دخانیت دارند، نسبت به افرادی که استعمال نداشته یا در گذشته مصرف دخانیات را ترک کرده اند، بهبودی‏شان بعد از انجام لیفت ممکن است با کمی مشکل مواجه شود. به همین دلیل حتما باید جراح خود را از وضعیت استعمال دخانیت مطلع کنید.

آمادگی های لازم برای انجام لیفت صورت چه هستند؟

آمادگی برای مداخله لیفت صورت در وهله اول شامل یک مشاوره حضوری با جراح پلاستیک در رابطه با سلامت و بررسی شرایط بیمار است. جراح وضعیت سلامت عمومی و هرگونه بیماری قبلی یا عوامل خطر را به عنوان بخشی از مشاوره، ارزیابی می­کند.

برای دست یابی به نتیجه مطلوب، قبل از انجام هر اقدامی باید در رابطه با مسائل زیر با جراح خود مشورت داشته باشید:

 • هدف شما از انجام این جراحی
 • بیان مشکلات پزشکی، چالش ­های دارویی و درمان ­های پزشکی
 • گزارش استفاده از داروها، ویتامین­ها، مکمل ­های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر
 • مطلع کردن پزشک از جراحی­های پیشین

جراح باید فرد کاندید را از باید و نبایدهای زیر آگاه کند:

 • گزینه­ های در دسترس شما، برای لیفت صورت و سایر روش­های جوان­ کننده صورت را تشریح کند
 • صورت را معاینه و ارزیابی کند
 • گزینه­ های مداخله لیفت صورت شما را مورد بحث قرار داده و روندی از درمان را پیشنهاد کند
 • نتایج محتمل از یک لیفت صورت یا هرگونه خطر یا عوارض احتمالی را مورد بحث قرار دهد

یک لیفت صورت چگونه به انجام می­رسد؟

انواع متعددی از روش­های لیفت صورت وجود دارد که در کلینیک زیبایی سعادت آباد متناسب با شرح حال فرد از روش مناسب برای رفع این مشکل استفاده می شود. همان طور که گفته شد برای لیفت صورت می توان از چند روش استفاده کرد؛ از یک روش ساده و با کمترین میزان تهاجم (برش­ هایی در جلو گوش داده می شود) گرفته تا روش­های گسترده ­تر و تهاجمی، صورت می گیرد.

مدرن­ترین تکنیک­های لیفت صورت نه تنها پوست صورت را مد نظر دارند، بلکه بافت نرم زیرین پوست را که  SMAS (سیستم عضلانی­ آپونوروتیک سطحی) نامیده می­ شود، سفت می­کنند.

لیفت صورت سنتی:

در روش لیفت (تحتانی) به طور سنتی پوست اضافه میانه صورت، غبغب­ ها و گردن از بین می روند. برای انجام لیفت از طریق سنتی نیاز به ایجاد برش در جلو و پشت گوش است. پوست و بافت زیرین (SMAS) هر دو سفت وچربی و پوست اضافی ناحیه تحتانی صورت و گردن برداشته می­شوند. برای جراحی لیفت صورت به روش سنتی تقریبا نیاز به چهار ساعت است و برای بازیابی چندین هفته زمان نیاز است.

لیفت SMAS:

 

برای انجام لیفت SMAS (سیستم عضلانی ­آپونوروتیک سطحی) پوست و همینطور بافت عمیق تر صورت و گردن (که همچنین با عنوان SMAS شناخته می ­شود) را بلند کرده و به صورت سنتی لیفت انجام می شود. برای بلند کردن SMASنیاز است که جراح یک برش در جلوی گوش ایجاد کند و سپس اقدامات لازم را برای لیفت در این ناحیه انجام دهد. روش SMAS به چند ساعت زمان برای اجرا نیاز دارد. چند رویکرد برای لیفت صورت به روش SMAS وجود دارد. اگرچه وجوه تکنیکال هر SMAS با یک دیگر تفاوت دارد، اما در نهایت همه روش ها به یک نتیجه ختم می شوند و آن هم سفت کردن بافت­های عمقی پوست که مسئول حالات چهره هستند و به حداکثر رساندن کیفیت اسکار است.

آیا انوع متفاوتی از مداخلات لیفت صورت وجود دارد؟

پیشرفت­های زیادی در تکنیک­های لیفت صورت در دهه گذشته وجود داشته است که هر یک با نتایج مطلوبی از جمله ظاهر طبیعی ­تری، اسکار کم­تر و دوره بازیابی کوتاه­تر همراه هستند. با وجود گزینه­ های زیادی که وجود دارد، بهترین راه برای تعیین اینکه کدام تکنیک لیفت صورت برای شما بهتر است، انجام یک مشاوره حضوری با جراحان معتبر کلینیک زیبایی سعادت آباد است.

تکنیک­های لیفت صورت در کلینیک جراحی سعادت آباد شامل موارد زیر هستند:

لیفت صورت دارای اسکار کوچک:

یک جایگزین مناسب برای لیفت صورت سنتی، لیفت صورت با اسکار کوچک است. این روش گزینه خوبی برای افرادی است که پوست صورتشان با افتادگی و شلی زیادی همراه نیست و به دنبال لیفت صورت با کمترین میزان تهاجم هستند. این روش طول برش را به پشت گوش محدود می­ کند. برش رایج در یک لیفت صورت دارای اسکار کوچک یک برش S-شکل (S-lift) در شقیقه یا جلوی گوش است و این برش به پشت گوش نمی ­رسد. تکنیک MACS (لیفت معلق دارای حداقل دسترسی جمجمه ه­ای) از برشی استفاده می­کند که در محل نرمه گوش متوقف می­شود. لیفت ­های دارای اسکار کوچک برای بیماران جوان ­تر دارای پیرشدگی پوست کم تا متوسط مناسب هستند.

لیفت ساب­ پرویستال (تحت پریستالی):

با کمک این روش می توان بافت­های عمیق تر صورت را سفت کرد. روش لیفت ساب­ پریوستال برای آزادسازی بافت­ها از روی لایه استخوانی و بلند کردن آنها و دوباره شکل دادن صورت با استفاده از آندوسکوپ به انجام می­رسد (از طریق یک دستگاه بلند، باریک که داخل صورت را بررسی می­کند). یک روش استاندارد برای انجام لیفت اندوسکوپیک پیشانی است.

لیفت صورت صفحه عمقی:

سیستم صفحه عمقی یک روند تهاجمی ­تر است که تمامی صورت را شامل گردن، ابرو و هر دوی پلک ­های بالایی و پایینی مجددا شکل می­دهد. لیفت ­های صفحه عمقی با کشیدن پوست، بافت­های صورت، عضلات و چربی در یک واحد پیوسته، می­ توانند بیشتر منطقه صورت را درمان کنند. اگرچه این روش می­تواند دستاوردهای بیشتری داشته باشد، از رویکرد SMAS و سنتی تهاجمی ­تر بوده و زمان بیشتری برای بازیابی نیاز دارد.

لیفت میانه صورت:

لیفت میانه صورت که همچنین با عنوان لیفت گونه نیز شناخته می ­شود، بر روی ناحیه­ای که از زیر چشم شروع می­شود تا ناحیه تحتانی گونه تمرکز می ­کند. به مرور که ناحیه بین پلک تحتانی، گونه و چین بینابینی (نازولبیال) پیر می­ شود، این ناحیه نزول کرده و همیشه نمی ­توان ان را به ­وسیله یک روش لیفت صورت معمولی بهبود بخشید. لیفت گونه پوست شل، توده ­های چربی و بافت ­های این ناحیه خاص را بهبود می بخشد. این روش بر روی ناحیه گونه استفاده می ­شود و قادر نیست نشانه­ های پیری در نواحی ابرو، خط آرواره یا گردن را از بین ببرد.

می­توانم انتظار چه نتایجی را داشته باشم؟

کبودی و تورم دو تا سه هفته بعد از جراحی باقی می ماند و بعد از این مدت به مرور از بین می رود. همچنین ممکن است احساس سفتی، بی­حسی و تورم را برای چندین هفته تجربه کنید.نتایج ناشی از لیفت صورت شما ماندگار خواهند بود، اما برای رسیدن به چنین نتیجه ای ممکن است نیاز به گذشت چند ماه باشد تا تورم به طور کامل از بین برود. همچنین برای ترمیم خط ­های برش تا 6 ماه زمان نیاز است. شما می­توانید به حفظ ظاهر جوان ­تر و شاداب­تان، با محفاظت در برابر نور آفتاب و سبک زندگی سالم کمک کنید.

چه مسائلی در بازیابی دخیل هستند؟

زمانی که مداخله لیفت صورت شما به پایان رسید، یک بانداژ ممکن است برای به حداقل رساندن تورم و کبودی دور صورت شما قرار داده شود. یک لوله باریک برای تخلیه هرگونه خون یا مایع اضافی (ممکن است زیر پوست جمع شود) قرار داده ­شود که البته یک روز پس از جراحی این لوله برداشته خواهد شد.  اگرچه بیشتر بیماران درد بسیار کمی احساس می ­کنند، اما مسکن هم توسط جراح تجویز خواهد شد. درجاتی از تورم و کبودی غیر قابل اجتناب هستند و ممکن است توصیه شود برای نگه­داشتن تورم در کمترین میزان، از کمپرس سرد استفاده شود. اگر بانداژ بر روی صورت شما قرار بگیرد 1 تا 2 روز بعد از جراحی برداشته خواهد شد.

توصیه می شود بعد از جراحی سر خود را  زمانی که دراز کشیده اید بالا نگه دارید.به علاوه تا جایی که می­توانید از فعالیت زیاد اجتناب کنید و هر نوع ناراحتی را به جراح زیبایی خود اطلاع دهید. تمامی بخیه­ ها معمولا پنج تا ده روز پس از جراحی کشیده خواهند شد. به طور کلی، توصیه اکید می شود از انجام فعالیت شدید اجتناب کنید.

روش­های لیفت صورت معمولا به شکل  سرپایی یا در صورت نیاز با یک شب بستری در کلینیک زیبایی سعادت آباد به انجام می ­رسند.

بازیابی از مداخله لیفت صورت سنتی نسبت به لیفت صورت دارای کمترین میزان تهاجم ممکن است طولانی ­تر باشد. اما بیشتر بیماران پس از دو تا سه هفته به کار و فعالیت معمول خود بازمی ­گردند.  جراح زیبایی شما در کلینیک زیبایی سعادت آباد بهترین برنامه بازیابی را به شما توصیه خواهد کرد.

آیا لیفت صورت ایمن است؟

تمامی مداخلات جراحی ممکن است با مقداری عوارض های احتمالی همراه باشند.  عوارض احتمالی جراحی لیفت صورت شامل:

 • ایجاد اسکار ناخوشایند
 • خونریزی (هماتوم)
 • عفونت
 • ترمیم زخم ضعیف
 • خطرات بیهوشی
 • ریزش موی قابل تصحیح در محل برش ­ها
 • آسیب عصب فاشیال همراه با ضعف
 • عدم قرینگی صورت
 • از دست رفتن پوست
 • بی­حسی یا سایر تغییرات در حس پوست
 • بافت چربی موجود در عمق پوست ممکن است بمیرد (نکروز چربی)
 • تجمع مایع
 • دردی که ممکن است تداوم یابد
 • بی­نظمی­های فرم پوست
 • بی­رنگ شدن، حساسیت یا تورم پوست
 • بخیه­ها ممکن است به شکل خود به­ خودی در سطح پوست ظاهر و قابل مشاهده باشند که در این صورت نیاز به کشیدن شدن دارند.
 • نتایج ناراضی ­کننده ممکن است شامل عدم قرینگی، موقعیت اسکار ناراضی­ کننده، بد شکلی­ های مشهود غیرقابل قبول در انتهای برش­ها باشند
 • ترومبوز وریدی عمقی، عوارض قلبی و ریوی (نادر)
 • احتمال جراحی اصلاحی

آیا این مداخله با بیمه سلامت پوشش داده شده است؟

مانند تمامی مداخلات زیبایی، مداخلات لیفت صورت به ­وسیله بیمه سلامت پوشش داده نمی شود دو  جراحان ما در کلینیک زیبایی سعادت اباد بعد از مشاوره دقیق هزینه  لیفت صورت را به شما اعلام می کنند.

این اطلاعات به­وسیله کلینیک زیبایی سعادت آباد جمع آوری شده و به مقصود جایگزینی مشاوره پزشکی یا ارائه­دهنده مراقبت سلامت شما تهیه نشده­ اند. لطفا با ارائه­دهنده مراقبت سلامت خود برای مشاوره در رابطه با یک وضعیت پزشکی خاص مشورت کنید.

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس