درمان لک  

با کدام روش می توان از شر لک های پوست صورت رها شد؟

لکه های صورت یکی از بزرگ ترین دغدغه افراد هستند چرا که ظاهر پوست را با مشکل مواجه می کنند. با این حال لک های پوستی به خصوص لکه های قهوه ای روی پوست جز مشکلاتی است که ممکن است چه خانم و چه آقا را به خود درگیر کرده باشد. به هر حال اکثر افراد از ایجاد این لکه ها بر روی پوست خود ناراحت می شوند و به دنبال استفاده از روش های مناسب برای درمان لکه های قهوه ای صورت , سفید کردن این لکه ها یا خلاص شدن از دست آنها  هستند.اما با کدام روش ها می توان از شر این لکه های پوستی خلاص شد؟

 در ادامه متخصصان کلینیک بزرگ سعادت ( زیر نظر مستقیم دکتر ضرغامی) در مورد روش های نوین برای درمان لکه های قهوه ای پوست توضیحاتی می دهند و شما را با بی عارضه ترین و تاثیرگذارترین روش ها آشنا می کنند.

یکی از روش هایی که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین کاربرد را به دنبال دارد، لیزر درمانی است چرا که درمان لکه های قهوه ای کمک این روش مزیت هایی را به دنبال دارد. این مزیت ها به شرح زیر است:

  • عدم نیاز به داروی بی حسی
  • وارد شدن کمترین آسیب به پوست
  • ناراحتی بسیار کم
  • عدم وجود ریسک تغییر رنگ پوست
  • شروع فرآیند از بین رفتن لک های پوست در طول سه تا چهار هفته پس از درمان
  • درمان لک صورت بیمار در چند دقیقه
  • احتمال ایجاد احساس نیشگون گرفتن ملایم که با درد همراه نیست
  • حداقل مراقبت های پس از درمان

 

چرا لکه های قهوه ای روی پوست ظاهرمی شوند؟

یکی از بزرگ ترین دلایل بروز لکه های قهوه ای روی پوست، نور خورشید است. خیلی از افراد به دلیل عدم استفاده از کردم ضدآفتاب با این مشکل مواجه می شوند. البته به غیر اشعه ماوراء بنفش،مسائلی همچون ژنتیک، تغییرات هورمونی و ... هم می توانند در بروز این مشکل دخیل باشند. با این حال این لکه به این دلیل برای پوست ظاهری نازیبا به همراه دارند، چرا که به تدریج تیره تر از نواحی اطراف خود خواهند شد.

لکه های  قهوه ای روی پوست به چند دسته تقسیم می شوند:

  • یک سری از لکه ها تابستانی هستند یعنی در فصل تابستان نمایان می شوند و در زمستان از بین می روند. به این لک ها لکه های افلایدز (Ephelides) گفته می شود.
  • اما دسته دوم جزو لکه های هستند که با فصل از بین نمی روند بلکه فرقی ندارد که تابستان باشد یا زمستان، براثر تابش نور خورشید روی پوست نمایان می شوند. به این لکه ها، لنتیجین (Lentigine) می گویند که دارای رنگ تیرتر هستند.

بهترین روش برای درمان لک های پوستی:

لیزر جزو بهترین روش درمانی است چرا که این روش با هدف گرفتن ملانین موجود در پوست، لکه های ایجاد شده بر روی آن را محو می کند. در حقیقت روش لیزر درمانی از پالس های سریع نور برای رفع لکه های پوست ایجاد شده به خاطر ملانین استفاده می کند. در این حالت رنگ دانه های پوست پرتو لیزر را جذب کرده و در نتیجه آن خرد شده و تبخیر می شوند. البته باید به این نکته اشاره شود که این روش عاری از درد نبوده و همچنین برای درمان نیاز به صرف هزینه زیاد است. اما تاثیر لیزر درمانی نسبت به روش های دیگر بهتر است. همچنین این روش یعنی لیزر درمانی برای لکه های قهوه ای که عمر بیشتر از یک سال دارند هم می تواند تاثیرگذار باشد درست برعکس سایر روش ها چرا که روش های درمانی سطحی نمی توانند تاثیری بر روی این لکه ها داشته باشند.

برای روش لکه های قهوه ای پوست، چند جلسه لیزر لازم است؟

 بستگی به رنگ لکه های قهوه ای دارد. به عنوان مثال اگر لکه های پوستی شما بسیار روشن است، به ۴ یا ۵ جلسه لیزر درمانی برای رفع کامل این لکه ها از روی پوست نیاز است.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب برای از بین بردن لکه های قهوه ای پوست چه نکاتی باید رعایت شود؟

 ابتدا باید این روش به درستی و توسط متخصص پوست و مو انجام شود. چرا که اگر لیزر درمانی لکه های پوست در صورتی که به نحو صحیح انجام شود و پس از درمان همه نکات مراقبتی مربوط به آن رعایت شود، بر روی ۹۹% بیماران موثر خواهد بود.

آیا لایه برداری شیمیایی می تواند برای از بین بردن لکه های پوستی تاثیرگذار باشد؟

بله این روش هم جزو روش های موثری است برای درمان لکه های قهوه ای پوست مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شما با کمک این روش می توانید یک تیر و چند نشان بزنید چرا که لایه برداری شیمیایی، علاوه بر از بین بردن لکه های قهوه ای پوست قادر به از بین بردن کک و مک هم است. در این روش، یک محلول شیمیایی بر روی پوست قرار می گیرد که می تواند باعث از بین رفتن لایه های خارجی پوست شود. در ادامه با از بین رفتن لایه های خارجی، پوست جدید در محل رشد کرده و این پوست جدید معمولاً صاف تر است و در مقایسه با پوست قدیمی چین و چروک کمتری دارد.

چه زمانی لایه برداری شیمیایی به کار برده می شود؟

این روش جز روش های قوی است برای همین زمانی لایه برداری شیمیایی برای از بین بردن لکه های قهوه ای روی پوست مورد استفاده قرار می گیرد که روش های درمان سطحی نتواند لکه های ایجاد شده بر روی پوست را محو کنند. این لایه بردارها بر اساس سطح توان و قدرت به سه دسته اصلی ملایم، متوسط و عمیق تقسیم می شوند. لایه بردارهای ملایم معمولاً دارای اسید های آلفا هیدروکسی هستند. علاوه بر این اسید گلیکولیک و اسید لاکتیک از اجزای اصلی اکثر لایه بردارهای شیمیایی می باشند. این نوع لایه بردارها از موثر ترین روش های درمانی برای درمان لکه های تیره روی پوست هستند.

همانطور که گفته شد، لایه برداری شیمیایی در عمل لایه های بالای پوست شما را از بین می برد. این لایه بردارها معمولاً دارای اسیدهای مخصوص هستند که برای استفاده در این حوزه مناسب می باشند.

میکرودرم ابریژن

افراد می توانند با تقبل هزینه میکرودرم ابریژن این عوارض های ناشی از افزایش سن را یعنی لکه های قهوه ای پوست را کاهش دهد. به علاوه به غیر از از بین بردن لکه های قهوه ای پوست در جوانسازی پوست و رفع جای جوش می توان از روش میکرودرم ابریژن کمک گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس