تزریق بوتاکس  

تزریق بوتاکس: عوارض، نحوه و هزینه

شما در کلینیک بزرگ  سعادت (زیر نظر مستقیم دکتر ضرغامی) می توانید بهترین خدمات تزریق بوتاکس را دریافت کنید. اما قبل از هر اقدامی بهتر است از باید و نبایدهای تزریق بوتاکس با خبر شوید. پزشکان کلینیک بزرگ سعادت (زیر نظر مستقیم دکتر ضرغامی) شما را در این مسئله راهنمایی می کنند.

بوتاکس چیست؟

 • سم بوتولینوم (بوتاکس) بیش از یک قرن پیش شناسایی شد و برای بیشتر از 50 سال در موارد پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. بوتاکس در واقع اسم تجاری این دارو است که توسط شرکت آلرگان آمریکا ساخته می شود. در سایر کشورها این دارو به اسامی دیگری تولید می شود که معتبرترین آنها در ایران نیز موجود است. اما یکی از باورهای غلط رایج این است که بوتاکس ماهیچه‌های صورت را فلج می‌کند. اگرچه با تزریق مقدار بسیار زیادی بوتاکس ممکن است این اتفاق رخ دهد، اما اغلب پزشکان مقداری از بوتاکس را تزریق می‌کنند که به عضلات فرد اجازه می‌دهد فعالیت‌های محدودی را داشته باشد؛ البته نه به اندازه‌ای که منجر به فعالیت بیش ‌از حد ناحیه مورد ترمیم شود.

 

موارد استفاده بوتاکس چیست؟

همان طور که گفته شد بوتاکس کاربردهای زیادی در دنیای پزشکی دارد. یکی از مهم ترین کاربردهای آن در بخش جوانسازی و زیبایی پوست صورت است. برای درمان چین و چروک های قسمت فوقانی صورت می توان بوتاکس تزریق کرد. همچنین برای چین و چروک های عمیق پیشانی می توان بوتاکس تزریق کرد. بوتاکس پیشانی نتایج مثبت زیادی را به همراه داشته است. البته بوتاکس کاربردهای دیگری هم دارد. به عنوان مثال برای برای درمان تعریق زیاد و تناسب اندام بعد از زایمان مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور کلی شما می توانید در موارد زیر از فواید بوتاکس بهرمند شوید:

 • کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلات
 • تعریق بیش از حد زیر بغل
 • بهبود وضعیت زیبایی

اما بیشترین استقبال بیمار در مورد تزریق بوتاکس در بخش زیبایی و جوانسازی و رفع چین و چروک های پوستی است. با این حال قبل از تزریق بوتاکس بهتر است از همه باید و نبایدهای این تزریق با خبر باشید. برای همین متخصصان مجرب کلینیک بزرگ سعادت (زیر نظر مستقیم دکتر ضرغامی) شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد. همچنین اگر سوالی در این زمینه داشته باشید پزشکان ما راهنمای شما خواهند بود.

در بخش جوانسازی، تزریق بوتاکس چه کاربردهایی دارد؟

 • رفع چین و چروک پوست
 • از بین بردن خطوط اخم و خند
 • رفع چین و چروک های اطراف چشم
 • درمان عرق کردن زیاد بدن
 • درمان افتادگی پوست گردن

چطور بوتاکس از بروز چین و چروک ها پیشگیری می کند؟

بعداز این که بوتاکس در ناحیه مورد نظر توسط متخصص مربوطه تزریق شد، ماده بوتاکس توسط عضله جذب می شود و در محل انتهای عصب که کنترل عملکرد عضله را بر عهده دارد قرار گرفته و از ترشح یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین که عامل انقباض عضله است، جلوگیری می کند. این فرآیند باعث می شود در عمل یک نوع فلج ناقص برای عضله ایجاد شود که ۳ تا ۶ ماه ماندگاری و دوام دارد. این عملکرد بوتاکس باعث می شود افراد در این مدت صورت افراد دچار چین و چروک نشود چرا که عضله منقبض شده است. بنابراین تزریق بوتاکس برای رفع چروک پوست صورت و جوانسازی پوست بسیار مناسب است.

نحوه تزریق بوتاکس به چه صورت است؟

این روش جوانسازی جز روش های تهاجمی نیست و افراد می توانند با کمترین دردسر پوستی جوان و شاداب داشته باشند و از تشدید چین و چروک ها پیشگیری کنند. این کار باید توسط متخصص و در مطب یا کلینیک به صورت سرپایی انجام شود. برای تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی نیست.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

 درد تزریق بوتاکس بسیار کم است اما افرادی که آستانه دردشان پایین است می توانند از کرم ها یا اسپری بی حس کننده استفاده کنند.

تزریق بوتاکس لب چطور آیا با درد همراه است؟

با توجه به اینکه تزریق بوتاکس لب با استفاده از سوزن های بسیار کوچک انجام می شود، این تزریق ها برای بیمار دردناک نیست و نیازمند استفاده از مواد بی حسی نمی باشد. اما باز تاکید می شود افرادی که آستانه دردشان پایین است می توانند از کرم ها یا اسپری بی حس کننده استفاده کنند.  این روال برای بوتاکس ابرو و بوتاکس پیشانی هم قابل اجرا است. اما به طور کلی تزریق بوتاکس در نواحی مورد نظر با درد زیادی همراه است به خصوص که سوزن های استفاده شده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند و به همین خاطر درد تزریق با استفاده از آنها معمولاً بسیار کم است. به غیر از استفاده از کرم های بی حسی می توان از بسته یخ قابل استفاده برای ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قبل از تزریق بی حس کرد.

عوارض بوتاکس چیست؟

 این روش اگر به درستی و توسط متخصص متبحر  انجام شود عارضه ای به همراه ندارد. با این حال باید به این نکته توجه داشته باشید که بعد از هر تزریق کمی قرمزی و التهاب و کبودی وجود دارد که در کمتر از چند ساعت این علائم از بین خواهند رفت. با این حال درد در محل تزریق، سر درد، افتادگی چشم و واکنش های آلرژیک همگی می توانند از عوارض بوتاکس باشند. برای همین توصیه می شود وجود هر گونه آلرژی در بدن و یا حساسیت به بوتاکس دارید یا اگر باردار هستید حتما پزشکان کلینیک سعادت را در جریان قرار دهید.

بعد از تزریق بوتاکس رعایت چه نکاتی لازم است؟

معمولاً فرد پس از تزریق برای 2 الی 5 دقیقه به صورت قائم یا بر روی سطحی با شیب ملایم قرار می‌گیرد تا از وضعیت مناسب او اطمینان حاصل شود و پس از آن فرد نباید برای 2 الی 4 ساعت دراز بکشد. در صورتی که کبودی یکی از نگرانی‌های متقاضی تزریق بوتاکس است باید حتی‌الامکان از مصرف آسپرین یا داروهای مشابه از جمله ایبوپروفن (ادویل) یا ناپروکسن پس از تزریق ممانعت گردد. در این صورت مقدار کبودی به حداقل خواهد رسید. همچنین مالش محل تزریق خودداری شود تا بوتاکس بطور کامل جذب عضله شود. از انجام فعالیت های شدید که نیازمند خم شدن به جلو برای زمان طولانی است برای ۲۴ ساعت اول پس از درمان خودداری کنید.

 چه مدت بعد نتیجه قابل رویت است؟

نتایج استفاده از بوتاکس طی 3 الی 10 روز قابل رویت خواهند بود. چین و چروک دور لب و صورت پس از یک یا دو روز شروع به محو شدن می کند. این تاثیر از ۳ تا ۶ ماه دوام و ماندگاری دارد و پس از آن تاثیر بوتاکس به تدریج از بین می رود و مجدداً چین و چروک پوست نمایان می شود. به این ترتیب ممکن است بیمار تزریق بوتاکس را به درخواست خود برای رفع چروک دور لب تکرار نماید. از تزریق بوتاکس خط خنده نیز برای از بین بردن خطوط خنده در اطراف دهان استفاده می شود.

 چه مدت تزریق بوتاکس طول می کشد؟

مدت زمانی که برای تزریق بوتاکس نیاز است بین 10 تا 20 دقیقه است. البته برای تعیین زمان دقیق تر نیاز است که محل تزریق مشخص شود. اکثر افراد می توانند در همان روز درمان به فعالیت های کاری و عادی زندگی خود باز گردند، هر چند معمولاً به بیمار پیشنهاد می شود از انجام فعالیت های شدید برای مدت یک روز پس از درمان خودداری شود.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس ارایش کرد؟

آرایش کردن صورت پس از گذشت چهار ساعت از تکمیل درمان برای شما امکان پذیر خواهد بود.

در چه نواحی از بدن می توان از بوتاکس استفاده کرد؟

 • درمان خط خنده و اخم
 • رفع چین و چروک صورت
 • دور چشم و لب
 • خطوط پیشانی
 • رفع چروک پیشانی
 • اصلاح ظاهر ابرو ( بالا بردن ابرو، تغییر شکل ابرو و ایجاد تقارن ابرو)

همچنین برای اصلاح لبخند لثه ای هم می توان از بوتاکس کمک گرفت.

 هزینه تزریق بوتاکس به چه صورت است؟

هزینه تزریق بوتاکس بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. توجه داشته باشید که هزینه بوتاکس از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است و عامل های مختلف بر روی این هزینه تاثیر دارند. بهترین راه برای تعیین قیمت بوتاکس در ناحیه مورد نظر شما صحبت کردن با یک پزشک متخصص می باشد. همچنین نوع برندی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند تعیین کننده هزینه بوتاکس باشد.

نکته!

به منظور جلوگیری از عوارض تزریق بوتاکس، لازم است از تزریق بوتاکس در محل های غیر استاندارد همچون آرایشگاه ها، باشگاه های ورزشی، موسسات زیبایی و موارد مانند آن خودداری شود. بهتر است زیر نظر متخصصان کلینیک سعادت تزریق بوتاکس انجام شود.

 

 

کلينيک ماه زر

کلينيک پوست، مو و زيبايی ماه زر با مديريت دکتر ميثم ضرغامی آماده ارائه انواع خدمات زيبايی به شما زيباجويان عزيز در بالاترين سطح کيفيت ممکن میباشد. مديران کلينيک ماه زر بر آن شده اند تا با مبنا قرار دادن استاندارد های جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورند که يکی از کاملترين و مجهزترين مراکز و کلينيکهای زيبايی در ايران باشد. در کلينيک زيبايی ماه زر يک تيم پزشکی متخصص با بهرهگيری از جديدترين دستگاه های روز دنيا آماده خدمت رسانی به شما زيباجويان عزيز میباشد.

اطلاعات تماس